"Петро Бевза. Біографія"

 

Народився 1 січня 1963 року у селі Шпитьки на Київщині у сімї вчителів.

У 1977-79 роках відвідує художню студію під керівництвом Бориса Піаніди при Київському державному художньому інституті. Знайомство з Олегом Пінчуком. Знайомство з Анатолієм Базилевичем і навчання під його керівництвом.

1979 року закінчив Вишнівську середню школу із золотою медаллю. Вступив до Київського державного художнього інституту.

У 1982-84 роках відвідує поетичну студію Володимира Забаштанського. Знайомство з Федором Кислим, Василем Герасим’юком та Миколою Сомом.

1985 року закінчив Київський державний художній інститут, де навчався у архітектурній майстерні професора Миколи Степанова (викладачі Олексій Загниборода та Леонід Прибєга).

1985-87 – служба у Внутрішніх військах Збройних сил СРСР.

1988 року на запрошення Івана Драча бере участь у Республіканському семінарі молодих письменників і кінематографістів в Будинку творчості СПУ. За його сценарієм режисер Лев Карпов ставить на Кіностудії ім. Олександра Довженка короткометражний художній фільм "Конвоїр".

Працює викладачем живопису і композиції у Київській районній художній школі (до 1993 року).

1989 року вступає до Молодіжного об’єднання Спілки художників України. Знайомство з Тиберієм Сільваші, який запрошує його до участі у молодіжний творчій групі у Седневі та Жденієві. Знайомство з Віктором Рижихом, Сергієм Животковим, Олександром Животковим, Анною Сидоренко, Анатолієм Криволапом, Петром Лебединцем, Павлом Ковачем, та ін.

1990 року вступає до Національної спілки художниківУкраїни.

Перша персональна виставка живопису у виставковій залі Будинку кіно в Києві (спільно зі скульптурою Олега Пінчука).

1991 року – знайомство із Володимиром Горбатенком і співпраця над журналами "Нова генерація» та "Синтези».

1992 - 2000 -знайомство та активне спілкування з Олексієм Литвиненком та Марком Гейком у спільних творчих майстернях на вул. Леніна (пізніше і дотепер - Богдана Хмельницького).

1993 року виступає автором ідеї та учасником художнього проекту «Живописна пластика», втіленого за кураторства Едуарда Димшиця.

Бере участь у виставці «Мистецтво України» в Музеї Августинців (Тулуза, Франція).  

1994 року виступає автором ідеї, спів-куратором (спільно з Євгеном Солоніним та Йосипом Блецкою) та учасником міжнародного симпозіуму «Українсько-французькі зустрічі», де взяли участь Тиберій Сільваші, Жорж Отар, Володимир Цюпко, Олександр Бабак, ЖоельБріс, Василь Бажай та ін.

Нагороджений Почесною грамотою міста Києва за кращий твір живопису за 1994 рік.

Знайомство з Сергієм Кримським.

1995 року здійснює персональний художній проект "C'est moi. Реальність абстракції" у Національному художньому музеї України у Києві, де акцентовані ключові теми художника. Видано альбом-монографія, до якого увійшли тексти Сергія Кримського, Ольги Лагутенко, Аарона Коупленда та Софії Іваненко.

Знайомство з колекціонерами Христиною та Богданом Батрухами, Патрісією та Іваном Шморгунами, Леонідою Гаврилишин, Ігорем Диченком, Франсуа Лу.

1996-97 – реалізація спільно із Петром Лебединцем та Олексієм Литвиненком виставкового проекту "Et caetera» у виставкових залах та галереях Києва, Ніцци, Канн, Люксембурга, Женеви та Мангайма. Проект відзначено нагородами Міжнародної виставки сучасного мистецтва D'art contemporain'96 (Франція) та ІV Міжнародного Арт-фестивалю (Україна).

Мандрівка до Польщі, Люксембурга, Франції, Швейцарії та Німеччини.

1997 року - мандрівка до Парижа та виставка у «Robin-Leadouze Galerie".

Початок роботи над реалізацією «дій у довкіллі».

Початок співпраці з Борисом Єрофаловим та Олександром Примою над журналом «АСС» (до 2005 року).

1998 року у виставковому залі «Тютесааль» Люксембурга експонується фотопроект художника "Cicerone", як частина виставки міжнародної групи “DuVaguealArt”.

Знайомство з Юрієм Онухом, Петром Гончаром та Миколою Малишком.

1999 року у співавторстві з Олексієм Литвиненком здійснює художній проект “Спадщина” на ІV Міжнародному арт-фестивалі у Києві.

Пише маніфест “Наша робота”, надрукований у журналі «АСС».

У 2000-2001 роках в залах Національного художнього музею, Національної спілки художників України та Центру сучасного мистецтва при НаУКМА заснованого Дж .Соросом реалізує спільно з Миколою Малишком та Олексієм Литвиненком художній проект "Перехід", де були представлені експозиційні об'єкти, живопис та його дії у довкіллі.

Проходять виставки художнього проекту "Софійні символи буття", експоновані у виставковій залі “Хлібня” Софії Київської (у співпраці з Сергієм Кримським, Володимиром Горбатенком та спільно з Миколою Малишком, Ніною Денисовою, Миколою Журавлем, Олексієм Литвиненком та ін.).

2001 рік – мандрівка по Швейцарії та Італії в рамках програми Музею сучасного мистецтва “CentrePasquArt”. Відвідує 49-ту Венеціанську Бієнале. Знайомство і активне спілкування з директором музею і куратором Андреасом Майєром. Відбувається виставка Петра Бевзи та Олексія Литвиненка "Вільні лани" у Музеї сучасного мистецтва “CentrePasquArt” (Біль-Б’єнн).

Бере участь у Міжнародному ленд-арт симпозіумі “Відкрите коло” (Курессааре, Естонія).

Бере участь у виставці «ХХ художників України (кінець сторіччя)» у Національному художньому музеї України.   

Знайомство з Миколою Маричевським та робота над журналом «Образотворче мистецтво».

2002 рік - мандрівка по Південно-східному Криму. Початок роботи над картинами циклу «Теодозії».

Виставки живопису Циклу «Теодозії» протягом 2002-07 років проходять у Музеї сучасного мистецтва “Совіарт”, галереї «Карась», Харківській міській галереї, ЦСМ «Дзига».

Бере участь у Міжнародному ленд-арт симпозіумі “Крейдяний простір” (Могриця, Україна). Пише програмну статтю “Довкілля – концепція, що надає сенсу буттю”, що була опублікована в каталозі виставки “Крейдяний простір”, котра відбулася у Музеї сучасного мистецтва “Совіарт”.

Бере участь у виставці «Мистецтво України» у Центральному Будинку Художника (Москва, Росія).   

2003 року розпочинає працю над художнім проектом "Українізми. Візуальний словник».

Виступає спів-куратором (спільно з Миколою Журавлем) та учасником виставки «Інвазія» у Центральній виставковій залі Національної спілки художників України, де беруть участь Микола Журавель, Олександр Животков, Матвій Вайсберг, Бадрі Губіануріта ін.

2004 року виступає куратором та учасником художнього проекту «350 років потому», експонованого у Центральній  виставковій залі Національної спілки художників України, Харківській міській галереї та ЦСМ «Дзига».

Бере участь у Міжнародному фестивалі етномузики  і лендарту “Шешори 2004” (Шешори, Україна).

Спільно з Олексієм Литвиненком експонуює обєкт «Спадщина» на Четвертому Міжнародному ART фестивалі у Магдебурзі (Німеччина).

У 2004-06 роках відбуваються виставки живопису циклу «Теодозії» у Швеції, Швейцарії, Росії, Литві, США.

2006 року за запрошенням Богдана Батруха, розпочинає роботу над авторським ескізом проекту церкви Покрови Богородиці у селі Липівка на Київщині.

Мандрівки до Галича, Москви, Володимира, Варшави.

2007 року відбувається виставка «IN  NATURA» одночасно у Музеї сучасного мистецтва “Совіарт” і галереї «Карась», де експонуються живопис циклу «Теодозії», дії у довкіллі та фото художньго проекту «Українізми». У видавництві «Софія-А» виходить друком альбом «Бевза».

Мандрівка до Італії. Відвідує Флоренцію, Сієну, Пізу та Равенну.

Робота над циклом сакрального живопису «ЦКІ». Виставка «ЦКІ» у галереї «Триптих» (Київ, Україна).

Мандрівка до Хорватії, враження від якої лягли в основу живописного циклу «Елегії». Відвідує Корчулу, Дубровнік та Спліт.

2008 року за запрошенням Мілоша Пескіра бере участь у міжнародній виставці «Eastern Neighbours Remote Shelter» у Stefanus Cultural center (Утрехт, Нідерланди).

Виставка «Елегії» у галереї «Боттега» (Київ, Україна).

Бере участь у Міжнародному ленд-арт симпозіумі “Простір покордоння” (Могриця, Україна), де спільно з Олекієм Литвиненком реалізує дію у довкіллі «Сонячний птах».

Нагороджений дипломом І ступеня у номінації «Арт книжка» Державного комітету телебачення і радіомовлення України за 2008 рік.

У 2008-09 роках виступає куратором художнього проекту «Номади. На лінії горизонту» та благодійного проекту «Білий аркуш. Проявлення».

2009 року працює над живописним циклом «Іриси».

Бере участь у Міжнародній виставці ARTVILNIUS'09 (Вільнюс, Литва), спільно з Анатолієм Криволапом, Олександром Животковим, Олександром Бабаком, Валерієм Шкарупою та Олексієм Литвиненком.

Спільно з Олексієм Литвиненком експонує об’єкт «ОВІДІЙ» на виставці ГогольFest у Центрі Мистецький Арсенал (Київ, Україна).

2010 року працює над живописним циклом «Нога судьби». Виставки у галереях «АВС» (Київ, Україна) та Bezpala Brown Gallery (Торонто, Канада). Мандрівка до Канади. Відвідує Торонто, Квебек і Оттаву.

У співавторстві з Ганною Гідорою та за підтримки Олега Красносельського видає книгу «Мистецтво довкілля. Україна 1989-2011».

Бере участь у виставці «Український зріз. Сучасне мистецтво України» у ЦСМ «Верштати культури» (Люблін, Польща).   

Виступає спів-куратором (спільно з Олегом Ясенєвим) та учасником міжнародного художнього проекту «Простори тяжіння» експонованого у «Aircraft Gallety» (Братислава, Словаччина). Пише програмну статтю “Простори тяжіння”.

Мандрівка до Словаччини і Австрії.

Нагороджений Орденом громадянської мужності Міжнародної антитерористичної єдності.

2011 року працює над живописним циклом «Острови. Глибини».